Ekonomi

Kriptoda Silvergate şoku

ABD’de iki finans kuruluşunun yaşadığı sorunlar Wall Street’te ve kripto varlık piyasalarında çalkantılara neden oldu.

Başlangıçta kripto piyasalarına odaklanan Silvergate Capital, Çarşamba günü faaliyetlerini sonlandırmayı ve bankasını tasfiye etmeyi planladığını duyurdu. Şirket ayrıca şirket bünyesindeki tüm mevduatın tamamını geri ödemeyi planladığını da belirtti.

ABD’nin kripto odaklı en büyük bankası haline gelen Silvergate’in 14 milyar dolarlık mevduatı vardı. Ancak Fed’in agresif faiz artırımları ve FTX’in Kasım ayındaki çöküşü bankaya önemli zararlar verdi.

Son olarak, Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) gelecek hedeflerini düşürmesi, 2,3 milyar dolarlık sermaye artırımı açıklaması ve tahvil portföyünde 1,8 milyar dolarlık büyük kayıp ABD banka hisselerini şok etti.

JPMorgan, Bank of America ve Wells Fargo’nun hisseleri yüzde 5’ten fazla düşerken, banka endeksi yüzde 8’e kadar düştü. Gelişmeler kripto varlık piyasalarında da sert satışlara yol açtı. Bitcoin 20.000 doların altında test edildi. Ethereum da 1.410 doları gördü.

SVB CEO’su Perşembe günü yaptığı açıklamada yatırımcıları sakin olmaya çağırdı. Exante Veri ve Market Reader gibi şirketlerin kurucusu Jens Nordvig, “Müşterilerimin çoğu ‘Sırada kim var?’ diye soruyor. Whalen Küresel Danışmanlar Yönlendirme Konseyi Lideri Christopher Whalen, “Silikon Vadisi Bankası buzdağının görünen kısmı. Büyük olanlar için endişelenmiyorum ama küçük olanlar olumsuz etkilenecek. Çoğu sermaye artırmak zorunda kalacak” dedi.

safranbolu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu