Haber

ABD, Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına izin veren 22 kişi ve kuruluşa yaptırım uyguluyor

ABD Hazine Bakanlığı, birçok ülkeden 22 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulayarak Rusya’nın küresel yaptırımlardan kurtulmasını sağladı.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında ihtiyaç duyduğu yetenekleri Rusya’ya sağladığı gerekçesiyle birçok ülkeden kişi ve kuruluşları yaptırım listesine ekledi. Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, eylemin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya üzerindeki baskıyı artırma amacının bir modülü olduğu ve bu doğrultuda Rusya’nın kazanımlarına yardımcı olduğunu söylediği küresel bir girişim olduğu belirtildi. оружия ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, müttefiklerine uygulanan yaptırımlardan kurtuldu. Şebekeye bağlı 22 kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladığı açıklandı.

Hazine Bakanlığı, ABD’de yaptırımlar listesine eklenen kişi ve kuruluşların mal varlıklarının dolduğunu bildirdi. Söz konusu ağın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra yüksek teknolojili cihazların tedariki de dahil olmak üzere Rus savunma yetenekleriyle ilgili projelerde yer aldığı belirtildi. Yaptırımların Rusya’ya “ileri teknoloji cihazlar” tedarik eden ağın lideri Rus silah tüccarı Igor Zimenkov’un yanı sıra oğlu ve ağın birkaç üyesini hedef aldığını kaydeden Zimenkov ve ortaklarının çok sayıda fonu vardı. Rusya’ya Rus siber güvenlik ve helikopter satışı. antlaşmaya dahil olduklarını belirtti.

Hazine Bakanlığı ayrıca, Zimenkov’un ABD yaptırımları altında Belarus merkezli bir savunma teşkilatının Latin Amerika’daki satış çabalarını kolaylaştırarak Belarus askeri-sanayi kompleksini desteklediğini söyledi. Yaptırım uygulanan ağın üyeleri arasında, ABD yaptırımlı bir kuruluşa helikopter satmakla suçlanan Singapur merkezli Asia Trading & Construction PTE Limited ve yöneticisi ve bir Afrika hükümetine silah sistemleri sağlamaya çalışmakla suçlanan GBD Limited de vardı.

Ayrıca Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Bulgaristan ve İsrail menşeli çok sayıda şirket ve şahıs da yaptırım listesine eklendi.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ABD yaptırımlarını aşmaya yönelik çaresiz girişimleri, yaptırımların Rusya’nın askeri-sanayi kompleksini zor ve maliyetli hale getirdiğini gösteriyor.” Hazine ve ortaklar koalisyonumuzun attığı ve atmaya devam ettiği adımlardan biridir.” – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu